Și trișoare, și pierzătoare?! Garbine Muguruza, acuzată de trișare în sferturile Jocurilor Olimpice

67

Garbine Muguruza a fost eliminată în minimum de seturi de către Elena Rybakina, scor 7-5, 6-1.

Garbine Muguruza a fost implicată într-un scandal de arbitraj în timpul meciului pe care l-a jucat în sferturile de finală ale turneului olimpic de tenis de la Tokyo împotriva Elenei Rybakina.

Sportiva din Spania a fost lovită cu mingea în picior de jucătoarea din Kazahstan, care executase greșit un smash, dar din imaginile televizate reiese în mod evident că Garbine Muguruza ar fi fost atinsă de minge.

Spre surprinderea tuturor, arbitrul de scaun, norvegianca Julie Kjendlie nu a sesizat acest aspect, acordându-i punctul Garbinei Muguruza, spre frustrarea adversarei sale, care a fost enervat deopotrivă pe oficialul partidei, cât și pe oponenta sa, care nu a recunoscut faptul că a fost atinsă de minge.