România – Noua Zeelandă, LIVE TEXT de la 11:30! Tricolorii, obligați să câștige pentru a se califica în sferturi

60

Urmărim și comentăm împreună meciul dintre România și Noua Zeelandă pe www.sport.ro și pe facebook.com/sport.ro.

România a început cu o victorie Jocurile Olimpice de la Tokyo. Băieții lui Rădoi au câștigat cu 1-0 în fața Hondurasului. După acest rezultat pozitiv, tricolorii au suferit o înfrângere dură în fața Coreei de Sud. Ion Gheorghe și-a lăsat coechipierii în 10 timp de o repriză, iar jucătorii asiatici au învins cu 4-0.

Pe de altă parte, Noua Zeelandă a produs surpriza în meciul inaugural de la Jocurile Olimpice, când a bătut Coreea de Sud, cu 1-0. Însă nu a mai putut obține 3 puncte și în următoarea partidă, cu Honduras. După ce a condus de două ori, cu 1-0 și 2-1, hondurienii au dat lovitura și, în minutul 87, au făcut 3-2.

Astfel, ambele echipe naționale au nevoie de victorie pentru a se califica în sferturile competiției. De asemenea, România trebuie să marcheze și primul gol la Jocurile Olimpice de la Tokyo. În jocul inaugural, cu Honduras, Elvin Oliva și-a introdus mingea în proprie poartă, iar tricolorii au păstrat rezultatul intact.