EXCLUSIV | Nu-mi permit să am niciun regret . David Popovici, într-un interviu sincer despre experiența de la Tokyo

71

David Popovici a fost sportivul de care s-au legat cele mai spectaculoase rezultate pentru natația românească la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

La 16 ani, înotătorul legitimat la CSA Steaua și-a câștigat locul printre cei mai buni, după evoluțiile foarte bune pe care le-a avut la competiția olimpică. Deși nu a reușit să cucerească vreo medalie, David Popovici a atras atenția colegilor din bazin, titani ai înotului mondial, precum Caeleb Dressel, Kyle Chalmers sau Tom Dean.

Locul patru în finala de 200 m liber, locul șapte în finala de 100 m liber și participarea în seriile de la 50 m liber l-au determinat pe David să mărturisească sincer și fără ocolișuri, ca orice adolescent de 16 ani că participarea la Tokyo a fost „o competiție plină de provocări și de experiențe noi”.

Într-un interviu acordat în exclusivitate pentru PRO TV, înotătorul român a vorbit despre trăirile din timpul celor șapte curse, planurile de viitor pe plan…